Saj bi več zaslužil, če bi delal preko študenta!

Sodeč po izkušnjah ljudje mislijo, da dobiš ob ustanovitvi novega podjetja ključe od novega BMW-ja, stanovanje in 100.000 EUR na zalogo, očitno samo zaradi poguma, ker si pripravljen stopiti na pot privatnika.

To seveda ni res, ne glede na to, kako čudno se morebiti sliši. Prvi meseci, dostikrat prva leta, podjetnika stanejo veliko denarja (da, denar je potrebno prvo vložiti v podjetje, šele potem pride nazaj), veliko živcev (za par let življenja) in veliko časa. A če nisi pozoren, načrtujoč in prebrisan se lahko na koncu vseeno zgodi, da pristaneš med tistimi 90% podjetij, ki propadejo v prvih 5-ih letih. (Za nameček ti potem še država vzame BMW-ja in stanovanje.)

Kakorkoli, tale prispevek je tarnanje o napačni predstavi ogromno ljudi, kaj prinese lastno podjetje. Še nedolgo nazaj sem slišal od neimenovanega družinskega člana, če bo kdaj kakšen denar od tega kar delam. Da bi pa sedaj že zaslužil več, če bi delal na študentskem servisu. Ma nemoj? Zanimivo, da na to nismo tako gledali v srednji šoli, ko gre za vložek v znanje, saj bi sicer lahko denar služili že po osnovni šoli. A zaradi želje po boljši prihodnosti smo vložili denar, živce in veliko časa v širitev našega znanja. Očitno to pri podjetju ni logično. Logično je bolj, da ustanoviš podjetje, denar pa kar sam poleti v blagajno.

Tako kot se pozna razlika v plači med pri osnovnošolski, srednješolski in univerzitetni izobrazbi, ko se želimo zaposliti, tako se pozna razlika med zaposlenim in podjetnikom. Na začetku si v minusu, vendar se potem krivulja vedno obrne tebi vprid.

Za boljšo vizualizacijo:

Sicer so tu vpisani ameriški prihodki, vendar je bistvena oblika krivulje (povezava je na vir).

Vlagati je potrebno v prihodnost, se izobraževati (in s tem ne mislim šole) in vztrajati na svoji poti. Kljub temu, da se 99% ljudi zdi, da se to neha pri 24-ih ob končanju fakultete, se takrat šele začne resno učenje in preizkusi.